Latarka czołowa czy ręczna?

Pytania i odpowiedzi z kategorii Oświetlenie.
Dominik
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2018, 11:20

Latarka czołowa czy ręczna?

Post autor: Dominik » 30 maja 2018, 11:25

Witam, szukam odpowiedniej latarki na amatorskie wyprawy - przeważnie górskie. Niestety mam problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Zastanawiam się nad latarkami czołowymi, ale nie jestem pewny czy ręczne i taktyczne nie okażą się jednak bardziej skuteczne i trwałe. Proszę o pomoc!

Awatar użytkownika
Obsługa Klienta
Posty: 14
Rejestracja: 07 listopada 2017, 15:37
Kontakt:

Re: Latarka czołowa czy ręczna?

Post autor: Obsługa Klienta » 30 maja 2018, 13:53

Witam,
wszystko zależy od warunków w jakich będą używane latarki i jakie będzie zapotrzebowanie na światło.
Latarki czołowe są idealne jeśli chodzi o wygodę użytkowania - mamy wolne ręce, a dzięki stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań waga takich latarek nie jest już problemem nawet przez dłuższy czas użytkowania.
Natomiast jeśli chodzi o ilość światła to nic nie zastąpi ręcznego szperacza - ich moc świetlna to średnio 400-600 lm, dla porównania czołówki mają "zaledwie" 100-350 lm (wyjątkami są tu latarki Mactronic M-FORCE - 1020 lm oraz PHANTOM - 500lm). Niestety są cięższe i do korzystania z nich potrzebujemy jednej ręki.
Jeśli chodzi o latarki patrolowe lub taktyczne, to raczej polecałbym je jako dodatkowe źródło światła w razie potrzeby.

Kolejną ważną kwestią na jaką warto zwrócić uwagę to zasilanie, długość czasu pracy, tryby pracy i szczelność latarki.
Z zasilaniem sprawa jest prosta mamy do wyboru latarki akumulatorowe lub bateryjne. Polecam to pierwsze rozwiązanie - pomaga chronić środowisko i w pespektywie czasu pozwala sporo zaoszczędzić.
Długość czasu pracy i tryby świecenia są o tyle istotne, bo przygotowując się na dłuższą wyprawę trzeba pamiętać o zabraniu dodatkowych akumulatorów/baterii żeby móc sobie zapewnić światło na cały czas trwania wycieczki. Tryby świecenia ograniczające moc diód są tu bardzo pomocne - w praktyce nie potrzebujemy świecić cały czas pełną mocą, a zredukowanie mocy o 30 lub 50% wydłuża czas świecenia nawet 8-krotnie.
Szczelność latarki wyraża się za pomocą stopni IP - np IP 67. Pierwsza cyfra oznacza stopień pyłoszczelności, druga wodoszczelności - tutaj mała uwaga - nie wszystkie latarki są testowane pod kątem pyłoszczelności. W takiej sytuacji pierwszą cyfrę zastępuje literka X - np. IP X6. Po więcej informacji zapraszam do wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/IP_(stopie%C5%84_ochrony)

Podsumowując, wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania na światło i tego czy potrzebujemy mieć wolne ręce.
Osobiście skłaniałbym się jednak ku latarce czołowej + małej latarce patrolowej jeśli będzie potrzeba coś doświetlić.

ODPOWIEDZ